Ako vybrať obývaciu stenu?

Nenechajte sa zmiasť zaužívaným názvom stena. Obývacie steny už nie sú len tým, čím bývali v minulosti a to mohutnou zostavou skriniek, vitrín a políc, ktoré zabrali celú jednu stenu v izbe. Dnešné modely sú oveľa kompaktnejšie a skladajú sa veľakrát iba zo skrinky, či z police pod televízor. Ak fandíte obývacím stenám v pravom slova zmysle, aj tie na trhu stále nájdete.

Nenechajte sa zmiasť zaužívaným názvom stena. Obývacie steny už nie sú len tým, čím bývali v minulosti a to mohutnou zostavou skriniek, vitrín a políc, ktoré zabrali celú jednu stenu v izbe. Dnešné modely sú oveľa kompaktnejšie a skladajú sa veľakrát iba zo skrinky, či z police pod televízor. Ak fandíte obývacím stenám v pravom slova zmysle, aj tie na trhu stále nájdete.

Doba čítania 8 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať pri výbere

Využitie

Než začnete skúmať jednotlivé modely a možnosti, zamyslite sa nad tým, k čomu vám má obývacia stena slúžiť a čo do nej potrebujete uložiť.

Pokiaľ si stenu do obývačky zaobstarávate len na umiestnenie televízie a súvisiacu elektroniku, na prehrávanie filmov a hudby, zamerajte sa na TV stolíky a to najlepšie s úložným priestorom. Ak si chcete v obývačke vystaviť knihy, pamätné predmety alebo suveníry z ciest, sústreďte sa na modely s vitrínou, s policami alebo rovno s knižnicou.

Variabilita

Čo sa konštrukcie týka, máte na výber medzi kombinovateľnými zostavami (tzv. sektorový nábytok) a stenami, ktoré majú zadnú dosku a tvoria jeden kus nábytku. Zostavy, ktoré sa skladajú z niekoľkých samostatných kusov políc, skriniek či vitrín, si upravíte podľa ľubovôle až doma v obývačke. Police a skrinky môžete umiestniť aj na okolité steny. Výhodou je, že celkový vzhľad obývacej steny možno zmeniť, kedykoľvek sa vám okuká a nevzniknú problémy napr. ani pri zakúpení novej väčšej televízie.

Umiestnenie

Ako prvé je potrebné zmerať si steny obývacej izby a rozmyslieť si, či umiestnite obývaciu stenu na krátku, alebo dlhú stenu. Ak sa rozhodnete pre kratšiu stenu, vznikne vám potom viac priestoru pre ďalšie rozdelenie izby na jednotlivé zóny. V prípade, že sa rozhodnete nábytok umiestniť na dlhšiu stenu obývačke, odporúčame na každej strane nechať aspoň 1 meter voľného miesta, napr. na kvety, reproduktory alebo nabíjací dok pre robotický vysávač. Kompromisom medzi týmito možnosti je rohová obývacia stena.

Design

Pri výbere dizajnu berte do úvahy štýl celej obývacej izby a kuchyne, ak máte obe miestnosti prepojené. Do moderného, minimalisticky riešeného bytu voľte jednoduché a vzdušné modely, napríklad obľúbený škandinávsky štýl, kde je hlavným prvkom drevo a biela farba. Rustikálnemu, vidieckemu štýlu pristane model z masívu s výrazným kovaním, vhodný je napríklad aj nábytok v Provence štýle s typickými rezbárskymi prvkami.

Do moderných priestorov sa hodí industriálny štýl nábytku, ktorý spája drevo s kovovými prvkami, často v čiernej farbe. Vhodná je aj kombinácia s betónom, v tomto štýle je možné napríklad aj vymaľovať steny obývacej izby alebo zvoliť betónovú stierku. Tento štýl nábytku je dobré doplniť o osvetlenie v podobe LED pásikov. Podsvietenie je navyše veľmi príjemné intímne svetlo, ktoré navodí v obývacej izbe útulnú atmosféru podobne ako sviečky.

Obývacie steny v retro štýle zaplnia nábytkom väčšinu priestoru celej jednej steny. Typické sú hlbšie skrinky na drevených nožičkách.

Jednotlivé štýly možno tiež rôzne kombinovať

Kvalita spracovania a materiál

  • Lamino je veľmi odolný a tvrdý materiál. Jeho slabinou je nízka odolnosť voči vlhkosti. Ak sa voda alebo vlhkosť dostane do škár, lamino sa zdeformuje. Jadro sa skladá z lepenej drevotriesky, ktorá je potiahnutá papierom s ľubovoľným dekorom, ten je potom zaliaty živicou. Lamino sa vyrába v širokej škále farieb a dekorov.

  • MDF (medium density fibreboard = stredne hustá vláknitá doska) je doska polepená PVC fóliou ľubovoľného dekoru. Na rozdiel od masívu a lamina sú MDF vysoko odolné voči vlhkosti. U MDF sa dajú, podobne ako u masívu, opracovávať aj hrany do oblých tvarov.

  • Masív čiže masívne drevo je nadčasový, prírodný a ekologický materiál. Ak je drevo dobre spracované a pravidelne ošetrované, vydrží dlhé roky. Drevo je mäkké a ľahko sa pokazí, ale vrypy sa dajú ľahko obrúsiť. Povrch masívneho nábytku musí byť dobre ošetrený morením, voskovaním alebo lakovaním. Drevo je tiež absolútne zdravotne nezávadné.

  • Dyha sa skladá z kombinácie drevotrieskovej dosky, ktorá tvorí nosný stred, a z povrchovej vrstvy, dyhy, ktorá slúži ako prírodný dekor. Dyhované dosky sa pýšia väčšou pevnosťou a tvarovou stálosťou než masívne drevo. Čo sa vzhľadu týka, sú na nerozoznanie.

  • Sklo v priehľadnej alebo mliečnej variante sa v prípade obývacích stien používa ako výplňový materiál dvierok (vitrín). Sklenené výplne majú byť z bezpečnostných dôvodov podlepené špeciálnou fóliou. Tá v prípade rozbitia udrží črepy pohromade.

  • Kov sa používa na detaily, ako sú kovanie, úchytky a iné drobné prvky.

Obývačková stena z masívu je obľúbenou stálicou v slovenských domácnostiach

Dôležité parametre

Rozmery

U šírky skriniek, políc a vitrín je rozhodujúce množstvo a typ predmetov, ktoré do nich chcete uložiť. Všetky veci, alebo aspoň tie najdôležitejšie a najväčšie, si skúste na zem rozložiť tak, ako by ste ich chceli mať na policiach. Získate tak lepšiu predstavu, koľko miesta budete potrebovať. Daný priestor si potom premerajte.

Niektoré skrinky môžu byť vysoké až po strop. Z minimálnej podlahovej plochy tak získate maximum úložného priestoru. Z užívateľského hľadiska by mala mať najvyššia používaná polica výšku 150 cm, vyššie police sa hodia na ukladanie vecí, ktoré používate len občas, ako je napríklad vianočná výzdoba. U vyšších ľudí sa hranice samozrejme posúvajú o niečo vyššie. Skrinky či police pod televízor sú nižšie a môžu mať len niekoľko desiatok centimetrov.

Hĺbku podobne ako šírku voľte podľa najväčších vecí, ktoré chcete mať na policiach, v zásuvkách alebo vo vitrínach uložené. V čase plochých televízorov, ktoré sa dajú navyše primontovať aj na stenu, už nie je potrebné robiť príliš hlboký nábytok, aby televízia bola s nábytkom v jednej rovine.

Hmotnosť

Hmotnosti obývacích stien sa rôznia podľa veľkosti a tiež podľa použitého materiálu. Veľké obývacie steny môžu vážiť viac ako 200 kg. Hmotnosť je dôležitá hlavne pri manipulácii. Ak nábytok často prestavujete alebo sa často sťahujete, oplatia sa vám skôr ľahšie modely. V opačnom prípade to nemusíte príliš riešiť, len počítajte s tým, že prvotná inštalácia bude náročnejšia a budete s ňou pravdepodobne potrebovať pomôcť. Ťažké kusy nábytku je tiež potrebné primontovať k stene, aby nedošlo k zbytočnému úrazu.

Nosnosť

Nosnosť sa u mnohých modelov neuvádza. Všeobecne platí, že nosnosť políc v skrinkách sa pohybuje okolo 7 kg. Ak si chcete na police uložiť nejaké ťažšie predmety, o nosnosti sa radšej vopred informujte u výrobcu. Ak sa vybraná obývacia stena skladá zo zostavy skriniek, vitrín a políc, zistite si nosnosť každého dielu zvlášť.

Výbava

Ak si chcete vystaviť pamätné predmety, sklo alebo suveníry z ciest, oceníte dostatok políc alebo presklené vitríny, cez ktoré na cennosti pekne uvidíte, ale nebude sa na ne prášiť.

Na uloženie vecí, ktoré nechcete dávať na obdiv, si kúpte uzatvárateľné skrinky so zásuvkami alebo s dvierkami, ktoré nebudú transparentné. Na uloženie cennejších vecí sa hodia uzamykateľné dvierka. Pri modeloch s dvierkami sa sústreďte na spôsob otvárania.

Dvierka môžu byť klasické krídlové (jedno alebo dvojkrídlové), posuvné (zasúvacie), vyklápacie, stláčacie, dvierka s tichým dojazdom. Tichý dojazd spomalí pohyb krídla v záverečnej fáze zatvárania a pomaly ho prisunie k zárubni skrinky.

Množstvo úložných a odkladacích priestorov voľte podľa toho, čo potrebujete uložiť. Radšej pripočítajte aj nejakú rezervu.

bogart baros

Rady a tipy

Ako udržiavať obývaciu stenu

Rôzne materiály majú rôzne nároky na údržbu. Vopred si zistite, čo daný materiál potrebuje. K náročnejším na údržbu sa radí masívne drevo, vysoko lesklé povrchy a sklo, na ktorom sú vidieť odtlačky prstov. Počítajte s tým, že sklo budete musieť častejšie leštiť. K údržbe masívneho nábytku je vhodné používať špeciálne čistiace a konzervačné prostriedky (vosk a olej). Vďaka nim vydrží nábytok dlho krásny a v kondícii. Oproti tomu lakovaný nábytok stačí zotrieť prachovkou alebo vlhkou handričkou.

Umiestnenie a montáž

Policové diely a skrinky bez nožičiek je potrebné upevniť k stene. Z bezpečnostných dôvodov je lepšie ukotviť aj vyššie kusy nábytku, obzvlášť v bytoch, kde sú malé deti, ktoré by sa mohli pokúsiť na nábytok šplhať. Pred montážou si dobre prečítajte návod a riaďte sa ním. Podľa typu steny zvoľte tiež vhodný kotviaci materiál.